Механизмът за възстановяване и устойчивост е част от инструмента „Следващо поколение ЕС“ (2021-2024 г.) на Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). За целите на програмиране на средствата държавите членки изготвят Национални планове за възстановяване и устойчивост като приложение към своите Национални програми за реформи. Основната цел на ПВУ е да способства икономическото и социално възстановяване от кризата, породена от COVID-19 пандемията. В преследването на тази цел са групирани набор от мерки и реформи, които да имат съществен принос към възстановяването на потенциала за растеж на икономиката и да го развият, като осигурят устойчивост на негативни външни въздействия. Това ще позволи в дългосрочен план постигането на стратегическата цел за конвергенция на икономиката и доходи до средноевропейските. Същевременно, ПВУ полага основите за зелена и цифрова трансформация на икономиката.
Последната актуална версия на Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България, както и предвидените инвестиции може да бъде намерен на следния интернет адрес: https://nextgeneration.bg.
Общият бюджет на инвестициите от компетенциите на МТСП по МВУ за периода 2022 – 2026 е на стойност 1 009 335 989 лв. или приблизително 8% от стойността на европейското финансиране на МВУ за България, и 1 183 129 833 лв. от европейското с национално публично съфинансиране взети заедно (8.2 % от 14 291 818 000 лв.).
Ръководството за комуникация на дейностите и реформите от Националния план за възстановяване
Видео информация за Националния план за възстановяване и устойчивост
Видео информация за Стълб „Справедлива България“ на Националния план за възстановяване и устойчивост
Видео информация за Стълб „Иновативна България“ на Националния план за възстановяване и устойчивост
Реформи
• Реформа на системата за минимален доход
• Реформа на социалните услуги
Инвестиции
• Предоставяне на обучения за дигитални умения и създаване на платформа за обучение на възрастни
• Модернизиране на дългосрочната грижа
• Развитие на социалната икономика
• Предоставяне на помощни средства на лица с трайни увреждания
ОТВОРЕНИ ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ ПРОЦЕДУРИ
• Процедура BG-RRP-11.018 „Изграждане и оборудване на нови социални и интегрирани здравно-социални услуги за резидентна грижа и специализирани социални услуги за лица с увреждания“
ПРОЦЕДУРИ В ОЦЕНКА
В ПРОЦЕС НА ИЗПЪЛНЕНИЕ
• Указания за изпълнение и отчитане на договори по инвестиция „Модернизиране на дългосрочната грижа“
ПРИКЛЮЧИЛИ ПРОЦЕДУРИ
ПРОЦЕДУРИ С ВРЕМЕННО ПРЕУСТАНОВЕН ПРИЕМ
• Процедура BG-RRP-11.011 Повишаване на енергийната ефективност на социалната инфраструктура за предоставяне на социални услуги, делегирана от държавата дейност
ПРЕКРАТЕНИ ПРОЦЕДУРИ
Във връзка с ангажимента на крайните получатели съгласно сключените оперативни споразумения и договори за финансиране да събират, въвеждат и актуализират в информационната система за ПВУ информацията, посочена в чл. 22, ал. 2, б. „г“ от Регламент (ЕС) 2021/241, в случаите на чуждестранни дружества следва с цел проверка на данните за действителните собственици от съответното чуждестранно дружество да се поиска последното извлечение от националния регистър, в което са посочени действителните собственици на дружеството. В случаите на предстоящо сключване на договори с изпълнители крайните получатели могат да обвържат изпълнението на този ангажимент с представянето на документи от избрания за изпълнител и неговите подизпълнители преди сключването на договора.