Живот и труд в Кипър

Регистрация и пребиваване

Право на пребиваване до три месеца:

Гражданите на Съюза, както и членовете на техните семейства, които също са граждани на Съюза, които придружават или се присъединяват към гражданин на Съюза, имат право на пребиваване за период до три месеца без никакви условия или формалности, различни от изискването да притежават валидна лична карта или паспорт.
Право на пребиваване за повече от три месеца:

Всички граждани на Съюза имат право на пребиваване на територията на Република Кипър за период, по-дълъг от три месеца, ако притежават валидна лична карта или паспорт и:
•са работници или самостоятелно заети лица в приемащата държава членка или
•разполагат с достатъчно средства за себе си и членовете на семейството си, за да не се превърнат в тежест за системата за социално подпомагане на Република Кипър по време на техния период на пребиваване и имат цялостно здравноосигурително покритие в Кипър.

Подаване на заявление за удостоверение за регистрация (MEU1):

Заявлението за издаване на удостоверение за регистрация се подава от гражданин на Съюза и членове на семейството, които също са граждани на Съюза, в рамките на четири месеца от датата на влизане в републиката. Таксите за кандидатстване за граждани на Съюза и членове на техните семейства, които също са граждани на Съюза, са 20 евро. Документите се подават  в централните офиси на отдела за граждански регистър и миграция за живущите на територията на столицата, а за жителите на други области - в полицейското звено за чужденци и имиграция на областта по местоживеене.

Работно време (от понеделник до петък, без официални празници)
•Отдел Граждански регистър и миграция: 08:00 - 14:30ч
•Полицейски отдели за чужденци и имиграция: 07:30 - 14:00  

По време на процеса на кандидатстване се прави снимка, след представяне на разписка за платена услуга и валиден документ за самоличност. В случай на одобрение, Удостоверението за регистрация се изпраща по пощата. Неспазването на изискването за подаване на заявление за сертификат за регистрация води до финансова санкция на съответното лице до две хиляди и петстотин евро (2500 евро). Разглеждането на заявлението и издаването на решение приключва най-късно до един месец, при условие че заявлението е надлежно попълнено и са представени всички подкрепящи документи. Удостоверенията за регистрация нямат срок на валидност.

Достъп до пазара на труда

Гражданите на съюза и членовете на техните семейства се ползват със свободен достъп до заетост, включително наети или самостоятелно заети лица. Публичните служби по заетостта към Министерството на труда работят на централно и областно ниво, с четири бюра по труда в областите Никозия, Лимасол, Ларнака и Пафос и 2 подофиса в Паралимни и Полис.
В Областните бюра по труда търсещите работа се подпомагат при намирането на подходяща работа чрез услуги по регистрация и намиране на работа, както и чрез предоставяне на професионално ориентиране и консултиране относно възможностите за обучение. Те също така са информирани за реда и условията за работа в различни професии.

Търсещите работа могат да се регистрират и подновят заявлението си за работа във всяко Областно управление по труда, независимо от местоживеенето им.
При регистрация те трябва да представят своята лична карта или паспорт, както и прототипите или валидни копия на своите дипломи/степени (включително сертификати за гимназия/лицей) и сертификати за всеки успешно положен професионален изпит. Освен това, ако те са лица, които поради специални обстоятелства се нуждаят от помощ извън обичайната, за да намерят и запазят работа (напр. инвалиди или с право на детски надбавки и т.н.), трябва да представят документирани доказателства.

Търсещите работа трябва да посетят Областните бюра по труда и лично да подновят молбата си за работа, както следва:

- Безработни и търсещи работа на непълно работно време веднъж месечно
- Лица, търсещи по-добра работа, веднъж на три месеца
- Лица, търсещи работа при определен работодател или на определено място, веднъж на два месеца.

Търсещите работа лица могат да се регистрират  и използват и електронната платформа на Министерството на труда и социалните въпроси на следния електронен адрес:

https://www.pescps.dl.mlsi.gov.cy/CPSWeb/f004w.jsp?reason=&returnUrl=%2FCPSWeb%2Fcandidate%2Ff002w.jsp

СОЦИАЛНО ОСИГУРЯВАНЕ

Особености на осигурителната система в Кипър

Осигурителните единици в Кипър се измерват по специфични правила. Те се конвертират през осигурителния доход в така наречените „монади“ или осигурителни точки. За да има пълна осигурителна година или 1 осигурителна точка. За 2025 година брутният доход на наетото лице следва да е минимум 11 104 евро, за да има пълна осигурителна година или 1 монада.  При определяне правото на отделните осигурителни обезщетения по правило винаги се осъществява такова конвертиране.
Пенсии:

Пенсионната възраст в Кипър е 65 години. Възможно е получаване на пенсия на 63 години при определени условия. Законодателството не предвижда ранно пенсиониране в други случаи. За някои категории като миньори и заболели от таласемия се предвиждат специални разпоредби.

Съществува възможност и за еднократно обезщетение на възраст 68 години при невъзможност за изпълнение на условията за пенсиониране за стаж и възраст.

От първия понеделник на 2016 г., за да има право на пенсия осигуреното лице трябва да отговаря на следните условия:
а) да са навършили пенсионна възраст, т.е. да са навършили 65 години;
б) са постигнали действително осигуряване от най-малко 15 осигурителни точки в 15 години.

Осигуреното лице обаче има право да получи законова пенсия, когато достигне възраст 63 години, при условие че  лицето има общо 33,3 години трудов стаж и 33,3 осигурителни точки (монади). В този случай лицето ще получи пенсия, намалена с 12% от пълния размер от който му се полага.

Законоустановената пенсия включва основна пенсия и допълнителна пенсия. Седмичният размер на основната пенсия се равнява на 60% от средната стойност на осигурителния доход, Седмичната допълнителна пенсия е равна на 1,5% от седмичната стойност на общия брой на осигурителни точки в допълнителното осигуряване на осигуреното лице.
Общата пенсия не може да бъде по-малка от 85% от основната пенсия, която би се изплащала на бенефициента, ако е имал пълно осигуряване в стандартната част на схемата.

През декември всяка година се изплаща 13-та пенсионна вноска, равна на 1/12 от пенсията. Пенсиите се коригират всяка година въз основа на увеличението на осигурителните доходи и индекс на цените.
Пенсионер, който е работил и е имал доходи в периода между датата на получаване на правото на пенсия и навършване на 65 години има право на увеличение на седмичната пенсия сума, равна на 1/52 от 1,5% от този доход.

Актюерско намаление на пенсията

Размерът на законоустановената пенсия, изплащана на лице, което има право да кандидатства за законоустановена пенсия на 63-годишна възраст се намалява пожизнено (чрез подаване на заявлението бланка за законоустановена пенсия, с която лицето декларира кога да започнат плащанията). Намалението за всеки месец е 0,5% в рамките на периода между началната дата на изплащане на пенсиите и датата на навършване на възрастта от 65 години (т.е. 12% намаление, ако изплащането на пенсиите започне на 63-годишна възраст).
Обезщетения за преживели лица – пенсия за вдовица/вдовец,
-вдовишка пенсия
-обезщетение за сираци;
-помощ за погребение.
Пенсия на преживелия съпруг/а

Пенсията на преживелия съпруг се изплаща на преживелия съпруг на осигурено лице независимо от категорията на осигуряване (наето лице, самостоятелно заето или доброволно осигурено лице);
Вдовици: трябва да са били на издръжка на починалия и живеещи с него или издържани от него до датата на смъртта му;
Осигурителните условия за изплащане на пенсията на преживелия съпруг са както следва:

Ако съпругът не е навършил пенсионната възраст към деня на смъртта си, тогава:
- осигуреното лице трябва да е придобило действителна базова осигуровка от минимум 3 осигурителни точки и трябва да са изминали 156 седмици от седмицата, в която е започнало осигуряването;
- общият брой осигурителни точки на осигуреното лице от действителни и асимилирани осигуровки не трябва да бъде по-малка от 25% от годините, които попадат в съответната референция;
- Ако смъртта е причинена от злополука, в сила са следните условия:
- Осигуреното лице трябва да има действително осигуряване, равно на най-малко 0,50 осигурителни точки и най-малко 26 седмици осигуряване.
- Осигуритените периоди трябва да са равни на най-малко 0,39 осигурителни точки.

Обезщетението за сираци се изплаща на непълнолетно лице, когато:
- двамата родители са починали и поне единият от тях е бил осигурен;
- след смъртта на родителя, който към момента на смъртта е бил изключително отговорен за издръжката непълнолетния (в случаите, когато родителите не живеят заедно)‘;
- когато единият родител (майката или бащата) е починал, а другият не отговаря на условията;
- когато майката, която е получавала пенсия на преживелия съпруг, се омъжва повторно.

Помощ за погребение
Помощта за погребение се изплаща при смъртта на:
-всяко осигурено лице, независимо от категорията на осигуряване (наето лице, самостоятелно заето или доброволно осигурено лице);
-лице, което е имало право на законова пенсия, пенсия за инвалидност, вдовишка пенсия, обезщетение за изчезнало лице или обезщетение при смърт (смърт, настъпила поради трудова злополука или професионална болест);
-лице, което е било на издръжка на осигурено лице или пенсионер;
-служител, чиято смърт е резултат от телесна повреда, причинена от трудова злополука или определена професионална болест.
    
Инвалидна пенсия
Кандидатът трябва да отговаря на следните осигурителни условия:
-да има завършена действителноo осигуряване от минимум 3 осигурителни точки и да са изминали 156 седмици от деня на започване на осигуряването;
-да има средна седмична действително и асимилирано осигуряване, равно на най-малко 25% от годините, които попадат в референтния период;  
-да има действителна или приравнена осигуровка през съответната година на вноски, равна на най-малко 0,39 точки от осигурителната точка,
В случай на неработоспособност, причинена от злополука, осигуреното лице има право на пенсия за неработоспособност, стига в деня на злополуката да са изпълнени осигурителните условия, които се прилагат за обезщетение за болест.
За пенсия за инвалидност може да се кандидатства до 63-годишна възраст.
Пенсията за инвалидност има два компонента - основна пенсия и допълнителна пенсия.
Когато загубата на правоспособност е пълна, се изплаща пълна пенсия за инвалидност, изчислена както следва:
-Размерът на основната седмична пенсия е еквивалентен на 60% от седмичната стойност на средногодишното осигуряване и се увеличава до 80%, 90% или 100% в зависимост от лицата на издръжка.
-Размерът на допълнителната седмична пенсия е еквивалентен на 1/52 от 1,5% от общата сума на действителните и приравнените осигурителни доходи на бенефициера по допълнителното осигуряване.

Когато загубата на работоспособност е частична, пенсията за инвалидност се намалява като процент от пълната пенсия със сума, която се изчислява спрямо инвалидността:
Инвалидност -  Процент от пълната пенсия

50%-66,66%  - 60% (само ако осигуреното лице е на възраст 60-63 години)
66,67%-75%  - 75%
76%-99%     - 85%

Бенефициентите също получават безплатни здравни грижи, предоставяни от държавни болници и институции. Заинтересованите трябва да подадат заявление за пенсия за инвалидност в рамките на 3 месеца от деня, в който е настъпила трайната неработоспособност.

Майчинство
-обезщетение за майчинство;
-помощ за бащинство;
-помощ при раждане на дете;
-специална помощ при раждане на неомъжени майки.

Обезщетението за майчинство се изплаща на осигурени служители, самостоятелно заети и доброволно осигурени жени, работещи за кипърски работодател в чужбина, които очакват дете или които имат осиновили дете, през първите 12 години след раждането на детето илиимат дете чрез сурогатно майчинство. Обезщетението се изплаща за период от 18 седмици между деветата и втората седмица, предхождащи седмицата на очакваното раждане или за период от 16 седмици в случай на осиновяване или за период от 14 седмици в случай на сурогатни майки, започвайки 2 седмици преди очакваната седмица на раждане. В случай при многоплодно раждане периодът от 18 седмици се увеличава с 4 седмици за всяко дете. В случай на раждане на дете чрез сурогатно майчинство, обезщетението се изплаща за период от 18 седмици.
Помощта за бащинство се изплаща на всички осигурени служители и самостоятелно заети лица, както и доброволно осигурени мъже, работещи за кипърски работодател в чужбина, чиято съпруга е родила или които са осиновили дете или имат дете чрез сурогатно майчинство.
Помощта при раждане се изплаща допълнително след раждането на всяко дете, ако майката или тя съпругът отговарят на осигурителните условия или всякакви други условия, които могат да съществуват във връзка със специалното обезщетение за майчинство за неомъжени майки.
Специалната помощ за майчинство на неомъжени майки се отпуска при специфични условия на кандидати, които не са получили съответната помощ, предоставена от социалното осигуряване
Осигурителни условия
Условията за изплащане на помощ за майчинство/бащинство и помощ при раждане на дете са следните:
-действителна осигуровки от минимум 0,50 осигурителни точки и за минимум 26  седмици от началото на осигуряването;
-действително или асимилирано осигуряване, равно на поне 0,39 осигурителни точки в съответната година на приноса;
-в случай на помощ при раждане, помощта се изплаща, ако майката или съпругът отговарят на горните осигурителни условия.

Обезщетение за майчинство

Обезщетението за майчинство се изплаща на майките за период от 18 седмици, започвайки между деветата и втората седмица преди седмицата на очакваното раждане.
Осиновителите получават обезщетението за 16 седмици от седмицата на осиновяването, ако детето е на по-малко от 12 години.
Сурогатните майки получават обезщетението за 14 седмици, започвайки 2 седмици преди очаквана седмица на задържане. В случай на получаване на дете чрез сурогатно майчинство, обезщетението се заплаща за период от 18 седмици, започвайки 2 седмици преди очакваната седмица на раждане.

Обезщетение за бащинство
Обезщетението за бащинство се изплаща на бащи за период от 2 последователни седмици между седмицата на разждането и следващите 16 седмици или между седмицата на раждането и прекратяване на отпуск по майчинство в случай на многоплодно раждане.
Осиновителите получават обезщетението за период от 2 последователни седмици между седмица на осиновяване и следващите 16 седмици.

Отпуск по болест
Условия за изплащане на обезщетението за болест за осигуреното лице:
-не работи поради заболяване и не получава заплата през периода на заболяването;
-има действително осигуряване, равно на най-малко 0,50 от осигурителната точка и за най-малко 26 седмици от началото на осигуряването;
-да има действително или асимилирано осигуряване, равна на минимум 0,39 осигурителни точки през съответната година на приноса.

За да подлежи отново на обезщетение за болест след изчерпване на правото, осигуреното лице трябва да е работило и плащало вноски върху доходите, равняващи се на не по-малко от 26 пъти седмичната сума на основния осигурителен доход след датата, на която обезщетението е приключило. Освен това той/тя трябва да е работил за период от 13 седмици от датата, на която обезщетението е приключило.
Базовото изчисление за размера на обезщетението е 60% от осигурителния доход.
Обезщетението за болест се изплаща за период не по-дълъг от 156 дни за всеки период на прекратяване работа. Ако неработоспособността не е постоянна, периодът на изплащане на обезщетението може да бъде удължен до максимум 312 дни.
Неработоспособността поради заболяване трябва да бъде удостоверена от лекар от първия ден на заболяването. По време на заболяването може да се наложат допълнителни процедури и прегледи от медицински съветник.

Обезщетение за безработица

Обезщетението за безработица се изплаща на работници или на доброволно осигурени лица, работещи за кипърски работодател в чужбина, на възраст от 16 до 63 години, които са безработни. Лимитът се удължава до 65, ако осигуреното лице няма право на пенсия. Самонаетите лица нямат право на обезщетение за безработица.
Осигурителните условия за изплащане на обезщетение за безработица са следните:
-действително осигуряване в размер на най-малко 0,50 от осигурителната точка и да са изминали най-малко 26 седмици от началото на осигуряването;
-действително или асимилирано осигуряване, равно на поне 0,39 осигурителни точки през съответната година на приноса.
-Лицето трябва също така:да е безработно, да не е ангажирано с работа, от която печели повече от 1/12 от размера на основния осигурителен доход (15,33 €), да е регистрирано като търсещо работа и е на разположение на Службата по заетостта;
Безработно лице, което е изчерпало правото си на обезщетение за безработица (т.е. на което са изплащани обезщетения за 156 дни), отговаря на условията за получаване на обезщетение, ако след изчерпване на правото е работил най-малко 26 седмици и е платил вноски, които са не по-малко от 26 пъти седмичния размер на основния осигурителен доход. Ако безработното лице е над 60 години и не отговаря на условията за пенсия от професионална схема, той или тя се преквалифицира за обезщетение за безработица, след като е работил най-малко 13 седмици, а не 26, като е платил вноски върху осигурителни доходи.

СОЦИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ

Основен инструмент в социалното подпомагане са разпоредбите за гарантирания минимален доход.  Целта на това обезщетение е да осигури социално приемлив минимален стандарт на живот за хората и техните семейства, законно пребиваващи в Република Кипър, стига те отговарят на съответните критерии за допустимост. По-конкретно, всяко лице, чиито доходи и финансовите ресурси са недостатъчни, за да задоволят неговите/нейните основни и специфични нужди, както са определени по закон 109 (I)/2014, може да кандидатства за предоставянето на гарантиран минимален доход, който се предоставя под формата на финансова подкрепа и/или услуги.
Правото на въпросната полза е индивидуално и се предоставя на заявителя стига да са изпълнени всички условия, определени от закона. Обезщетението варира в зависимост от доходите на кандидата. С нарастването на доходите на жалбоподателя, помощта намалява. Общата сума, получена от заявителя, варира в зависимост от брой членове на семейството и техните специфични нужди. Тази не е свързана с осигурителни вноски.

Лице може да подаде заявление, за да придобие право да получи гарантираното минимален доход, ако са изпълнени следните условия:
-Кандидатът трябва да бъде гражданин на Република Кипър, гражданин на Европейския съюз, гражданин на трета страна, ако има статут на дългосрочно пребиваващ в републиката според Закона за чужденците и имиграцията, гражданин на трета страна, който има правен статут, предвиден по Закона за бежанците, с изключение на търсещите убежище или лице, което е жертва по смисъла на закона за превенция и борба с трафика и експлоатацията на хора и защитата на жертвите.
-Кандидатът трябва в 5-годишния период, непосредствено предхождащ датата на подаване на заявлението, да е пребивавал законно и обичайно в Кипър.
-Бенефициерът трябва да пребивава законно и обичайно в Кипър през цялото време, докато получава гарантирания минимален доход.
-Общият доход на членовете на семейната единица трябва да бъде по-нисък от общите им нужди като, оценени на базата на гарантирания минимален доход.
-Нито заявителят, нито друг член на семейната единица може да притежава недвижим имот на стойност над 100 000 евро. Частното жилище не може да надвишава 300 кв.м.


Гарантираният минимален доход включва:
1.месечна сума, която съответства на издръжката на кандидата/бенефициента;
2.месечна сума, която може да се отпусне за настаняване и всеки бенефициент на гарантирания минимален доход получава помощ за:
    а) общински и други подобни такси;
    б) помощ за покриване на спешни нужди;
    в) помощ за покриване на нуждите от грижи.

Месечните суми, съответстващи на издръжка:
• 480 евро за кандидата/бенефициента;
• 240 евро за съпруга и за всеки член на семейството на възраст над 14 години;
• 144 евро за всеки член на семейството на възраст под 14 години.

Жилищната помощ се отпуска, когато бенефициерът живее в имот под наем или в притежаван имот, за който плаща ипотечна лихва. Нивото на надбавката се изчислява според състава на семейната единица и района на пребиваване.
Прогнозна площ на пребиваване:

• за сам човек или двойки е 55 m²;
• Допълнителни 25 m² за кандидати, отседнали с лице с увреждания или за зависими:
1 непълнолетно дете, 2 непълнолетни от същия пол и/или пълнолетно дете;
• Допълнителни 20 m²: за всеки 2 допълнителни непълнолетни от същия пол и/или за всяко допълнително дете.

Сумите, отпуснати от всеки район, ще бъдат както следва:
• Никозия : 4,06€/m2
• Лимасол: 4,41€/m2
• Ларнака: 3,50€/m2
• Пафос: 2,94€/m2
• Фамагуста: 2,94€/m2
Освен това общата надбавка за жилище може да бъде увеличена с 20% за хората с увреждания и до 50% за хора, зависими от инвалидни колички или такива с повишени нужди от грижи и помощ.

Услуги за грижи

Бенефициенти на гарантирания минимален доход или хора с недостатъчни доходи могат ползват услуги за грижи от службите за социално подпомагане. Ако се кандидатства за такива грижи (има специално място във формуляра за кандидатстване), те ще бъдат оценени и в зависимост от нуждите ще бъдат предоставени съответните грижи.
Грижата включва различни услуги включително домашни грижи, институционални грижи, дневни грижи, грижи за почивка, грижи за деца и др.
Заинтересовано лице може да подаде заявление за обезщетение по Гарантирания минимален доход към службата за управление на помощите или Службата за социални грижи към Министерството на труда, социалните грижи и социално осигуряване, както и допълнителните заявления за искане на грижи.

Социална пенсия
Законът за отпускане на социална пенсия е в сила на 1 май 1995 г. и има за цел регламентиране на получаването на социална пенсия на всички жители на Република Кипър, които са навършили възраст 65 и които нямат право на пенсия или друго подобно плащане от друг източник.
Социалната пенсия се изплаща от Консолидирания фонд на Републиката.
Бенефициентите имат право на социална пенсия, ако:
- са навършили 65 години;
- на 65-годишна възраст или след това отговарят на условията за пребиваване и не получават от друг източник пенсия или друго подобно плащане, което има месечна стойност, равна или по-голяма от месечната ставка на социалната пенсия.

Кандидатът трябва да отговаря на следните условия:
а) да са пребивавали законно в Кипър или в страни, които са членки на Европейския съюз или Европейското икономическо пространство или в Швейцария за общ период от най-малко 20 години от деня на навършване на 40 години; или
б) да са пребивавали законно в Кипър или в страни, които са членки на Европейския съюз или Европейското икономическо пространство или в Швейцария за общ период от най-малко 35 години от деня, в който са навършили 18 години.
За целите на изчисляване на периода на пребиваване, всеки период на отсъствие от Кипър за период по-малък от 2 месеца през която и да е календарна година се счита за период на пребиваване в Кипър.

Месечният размер на социалната пенсия е 81% от пълната основна законова пенсия, която се заплаща се от осигурителния фонд.
Ако лицето има право на пенсия или друго подобно плащане от друг източник, чийто месечен размер е по-нисък от месечния размер на социалната пенсия, тогава месечният размер на социалната пенсия е равен на разликата между двете.
През декември всяка година се изплаща 13-та пенсионна вноска, равна на 1/12 от общия размер пенсия, изплатена за тази година.
Кандидатстването е възможно по електронен път.

Помощи за деца и помощи за самотен родител

Детските надбавки се отпускат на семейства, които са имали законно и продължително пребиваване в областите под ефективния контрол на кипърското правителство поне през последните пет години преди подаване на заявлението. За европейските граждани се прилага Регламент на ЕС 883/2004 чл. 67 и 68. Трябва да се отбележи, че в случай на кандидати, които попадат в разпоредбите на Регламент на ЕО 883/2004 за установяване дали критериите за пребиваване са изпълнени, периодът на пребиваване в държава-членка на ЕС се сумира с периода на пребиваване в районите под ефективния контрол на Република Кипър.
Семействата със самотен родител, които получават детски надбавки, също имат право на обезщетение за самотен родител.
Детските надбавки се отпускат на семейство според броя на живеещите деца на издръжка. Зависимите деца се определят като деца:
• на възраст до 18 години;
• на възраст до 20 години, докато учат в средно училище;
• на възраст до 21 години, ако са на служба в Националната гвардейска част;
• независимо от възрастта – отнася се за деца, които са трайно лишени от способността да се грижат за себе си.
Семейство има право на детски надбавки, ако брутният му годишен доход не надвишава:
• 49 000 евро за семейства с едно дете на издръжка;
• 59 000 евро за семейства с две деца на издръжка;
• 59 000 евро плюс 5 000 евро на дете на издръжка за семейства с повече от две деца
(т.е. 64 000 евро за семейство с три деца, 69 000 евро за семейство с четири деца
и т.н.).

В допълнение към критерия за дохода, детските надбавки не се отпускат, ако общата стойност на активите на семейството, включително недвижими имоти, акции, облигации, ценни книжа и депозити, надвишава 1 200 000 евро.

Еднократна помощ при раждане

Еднократна сума от 580.92 евро на дете (за 2022 г.) се изплаща на майката, ако тя или тя съпруг са осигурени за раждане на живо дете или мъртво дете след бременност най-малко 28 седмици. За да бъде отпусната помощ при раждане на дете, трябва да бъде представен формуляр за кандидатстване, придружен с изискуемите удостоверения в рамките на една (1) година от раждането, докато за обезщетение за майчинство предоставянето на формуляра за кандидатстване и необходимите сертификати могат да бъдат подадена след края на 25-та седмица от бременността и трябва да бъде подадена в рамките на 21 дни от деня, в който се изисква обезщетението.

Специална помощ за майчинство за неомъжени майки

Жени, които са раждали и са пребивавали в Кипър за последните 12 поредни месеца имат право на специална помощ при раждане (еднократна сума от €580.92, която се изплаща при раждане), ако нямат право на помощ при раждане на дете. За да бъде отпусната помощ при раждане на дете, трябва да бъде представен формуляр за кандидатстване, придружен с необходимите удостоверения в рамките на една (1) година от раждането. Заявлението се подава в Административната служба за социални помощи.

Помощи за хора с увреждания
-помощ за физическо нараняване (компенсация при злополука);
-помощ за инвалидност.

Помощта за физическо нараняване се изплаща на всяко заето лице, независимо от възрастта. За помощта, която трябва да бъде изплатена, работникът трябва да не може да работи поради злополука или професионална болест и не трябва да получава пълна заплата или заплата от работодател през този период. Обезщетенията за инвалидност се изплащат на служителите за трайни наранявания, причинени от трудова злополука или професионална болест. Обезщетенията за инвалидност включват пенсия за инвалидност в случаите, когато медицинският съветник реши, че нивото на инвалидност поради злополука е по-голямо от 20%. Помощ за инвалидност се предоставя, ако медицинският съветник реши, че нивото на инвалидност поради злополуката е между 10% и 19%. Когато инвалидността е под 10% в случай на злополука, служителят няма право на обезщетение за инвалидност. В случай на професионални заболявания, ниво инвалидност от 1-19% се счита за еквивалентна на 20%.
Не се предвиждат осигурителни изисквания за изплащане на обезщетението за физическо нараняване или обезщетения поради увреждане. Достатъчно е работникът да е бил на работа в деня на причинената злополука или професионалната болест и че злополуката е причинена в хода на изпълнение на задълженията на лицето.
Надбавка за физически наранявания
Помощта за телесна повреда се изплаща на всяко заето лице, което е неработоспособно в резултат на трудова злополука или професионална болест за максимум 12 месеца от датата на злополуката или проявата на заболяването. Размерът на обезщетението за телесна повреда е същият като размера на обезщетението за болест.
Помощи за хора с увреждания

Помощите за хора с увреждания се администрират от Отдела за социално включване на хората с увреждания. Включват:
-обезщетение за тежка двигателна инвалидност;
-надбавка за грижи за лица с параплегия или квадриплегия;
-надбавка за незрящи лица;
-надбавка за мобилност;
-схема за предоставяне на финансова помощ за придобиване на инвалиден автомобил;
-схема за предоставяне на финансова помощ за закупуване на инвалидна количка;
-схема за предоставяне на финансова помощ на хора с увреждания за придобиване на технически средства, инструменти и други помощни средства;
-схема за предоставяне на безвъзмездни средства на организации на хора с увреждания;
-схема за предоставяне на безвъзмездни средства за социални асистенти за възрастни с тежки увреждания;
-схема за предоставяне на европейска карта за инвалидност в Кипър
-помощ за тежка двигателна инвалидност Бенефициенти са хора на възраст 12-65 години, които не могат да ходят и имат постоянна и постоянна нужда да използват инвалидна количка.

Актуална статистическа информация за Република Кипър можете да намерите на следния сайт: https://www.cystat.gov.cy/en/default.

Полезни линкове:

https://www.mof.gov.cy/mof/papd/papd.nsf/page53_gr/page53_gr?OpenDocument - център за услуги на гражданите (КЕП)

https://www.mlsi.gov.cy  - Министерство на труда и социалното осигуряване

https://www.mlsi.gov.cy  - Служба по социално осигуряване към Министерство на труда и социалното осигуряване

https://www.moi.gov.cy - Министерство на вътрешните работи, отдел граждански регистър и миграция

https://www.moec.gov.cy  - Министерство на образованието, спорта и здравето

https://www.moh.gov.cy  - Министерство на здравеопазването