Заместник-министър Лазаров: Сътрудничеството на МТСП и Църквата е от значение за грижата за най-уязвимите хора

Заместник-министър Лазаров: Сътрудничеството на МТСП и Църквата е от значение за грижата за най-уязвимите хора

 

„Сътрудничеството с Българската православна църква (БПЦ) като пазител на християнските ценности и добродетели е изключително важно за нас, защото допринася за популяризиране на социалните политики, в основата на които стои грижата за човека и за най-уязвимите групи“, заяви заместник-министърът на труда и социалната политика Лазар Лазаров в Бургас по време на семинар на тема „Социална свързаност и подкрепа“, организиран от Сдружение „Света Богородица“.

Семинарът е третият, който Сдружението прави по  Целева програма „Информираност, подкрепа и съпричастност“, финансирана от Фонд „Социална закрила“ с бюджет от 160 000 лв. Чрез нея Министерството на труда и социалната политика (МТСП) подкрепи усилията на БПЦ да предоставя качествени и ефективни социални услуги.

„В България социалните услуги имат важна роля за превенция и преодоляване на социалното изключване на уязвимите групи в обществото. Подкрепата чрез тях спомага за пълноценното участие в общността, реализиране на права и подобряване на качеството на живот на хората, попаднали в уязвима ситуация“, отбеляза още заместник-министър Лазаров.

Той уточни, че реформата в системата, заложена в Закона за социалните услуги, е приоритет на МТСП. „Очакванията са тя да допринесе за значителна и положителна промяна за хората, както и до професионализиране на сектора с цел предоставяне на достъпни и качествени социални услуги за всички хора, които имат нужда от тях“, каза заместник-министър Лазаров, като допълни, че инвестициите, насочени към подобряване на професионалния капацитет на служителите в социалната сфера, са сред ключовите фактори за успешното реализиране на предприетите в социалния сектор реформи.

Именно да се подкрепи БПЦ за осигуряване на качествена, навременна и подходяща грижа на най-уязвимите е целта на Национална програма „Информираност, подкрепа и съпричастност“. Чрез нея се финансират инициативи за разяснителна кампания сред духовенството за същността на социалните услуги според нормативната уредба и обмяна на добри практики. През втория етап на Програмата, която ще се изпълнява до края на 2024 г., ще се осигури възможност доставчици на социални услуги към църковната общност да осъществят конкретни мероприятия, насочени към целевите групи.

През 2024 г. с финансиране от държавния бюджет в страната функционират общо 1856 социални услуги с възможност за подкрепа на повече от 64 200 потребители. Осигурените от държавния бюджет средства през 2024 г. са в размер на 902 666 178 лв.

важна информация