Зам.-министър Ефремова: Годината на уменията ни помогна да фокусираме темата на най-високо ниво в България

 

Зам.-министър Ефремова: Годината на уменията ни помогна да фокусираме темата на най-високо ниво в България

 

„В Европейската година на уменията успяхме да изведем темата на най-високо политическо ниво в България“, заяви в Брюксел Наталия Ефремова – заместник-министър на труда и социалната политика и национален координатор на инициативата. В белгийската столица тя се включи в заключителното ѝ събитие – конференцията „Европейската година на умения - какво следва?“.

 

Заместник-министър Ефремова подчерта, че фокусираните дейности и информационни кампании са помогнали на българите да разберат по-добре възможностите, които предоставя обучението на възрастни и професионалното образование. С водещата роля на Министерството на труда и социалната политика и партньорите, включени в Националния координационен механизъм в Европейската година на уменията, е поставен акцент върху необходимостта от синхронизирана и единна политика в областта на професионалното образование и обучение. В резултат на тези действия са приети законодателни промени, чиято основна цел е да бъде съкратена пътеката за включване в обучение.

 

„Заедно с всички заинтересовани страни, но най-вече със социалните партньори, доставчиците на обучение и академичните среди, непрекъснато актуализираме учебните планове и програми. По този начин създаваме модерни методи на обучение на всички нива - от средното образование до обученията за възрастни“, подчерта заместник-министърът. Тя припомни, че Министерството на труда и социалната политика активно работи по темата за индивидуалните сметки за обучение.

 

Поставено е и началото на процеса по разработване на План за действие за политиките за уменията в България съвместно с Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Целта е да се създадат условия за повишаване на уменията на хората, по-доброто им приложение на пазара на труда, както и подобряване на политиките за развитието и надграждането им. „Изготвянето на плана е важна крачка за поставяне на темата във фокуса на политическия дневен ред“, отбеляза заместник-министър Ефремова.

 

Тя сподели опита на Програма „Развитие на човешките ресурси“ за привличане на безработните и младите хора към темата за уменията като част от кампанията „Време е за ъпдейт“. „Несъмнено тези две големи групи от хора са огромен потенциал за пазара на труда“, подчерта заместник-министърът. Според анализа на тяхното поведение най-лесният път за достигане до младите хора е интернет и социалните медии, а към безработните и неактивните следва да се прилага индивидуален подход, за да бъдат успешно интегрирани на пазара на труда, отбеляза Наталия Ефремова.

 

В Европейската година на уменията в България стартираха и мащабните и леснодостъпни обучения за дигитални умения за 500 000 български граждани чрез електронни ваучери. Създаването на условия за лесен достъп до обучения се финансира основно със средства от Европейския социален фонд + чрез Програма „Развитие на човешките ресурси“ и Националния план за възстановяване и устойчивост.

 

В края на Европейската година на уменията предстои националните координатори да приемат заключителна декларация, чрез която ще призоват политиците на европейско, национално, регионално и местно ниво да продължат с координираните усилия и обмена на добри практики при планиране и реализиране на политиките за развитие на човешките ресурси. Документът ще акцентира върху подобряването на възможностите за формално, неформално и самостоятелно обучение на работното място и засилването на  сътрудничеството между доставчиците на обучение и участниците на пазара на труда. Декларацията ще подчертае, че съвместните усилия на всички заинтересовани страни, включително и на социалните партньори, е от ключово значение за преодоляване на недостига на умения в контекста на зеления и цифровия преход и демографските предизвикателства.

 

важна информация