04.06.2025
Информационен ден за български граждани - 07 юни 2025 г., Валенсия
Службата по трудови и социални въпроси на Министерството на труда и социалната политика към Посолството на Република България в Мадрид, със съдействието на Генерално консулство на Република България във Валенсия, организира информационно-консултативен ден по трудови, осигурителни и пенсионни права за българи.
Събитието ще се проведе на 7 юни 2025 г. (събота) от 10:00ч. до 13:00ч. в сградата на дипломатическата мисия в страната ни в града, която се намира на адрес: c./ Antonio Suarez, 48, 46021 Valencia.
Сънародниците ни ще могат да получат консултация по въпроси, свързани с трудовите, социалните права и пенсионноосигурителното законодателство в България и Испания. Ще бъде предоставена и информация за Европейските регламенти за координация на системите за социална сигурност.
Участие в информационния ден ще вземат представители на Националния осигурителен институт, Национална агенция за приходите, адвокат Цветелина Петрова - практикуващ юрист в област Валенсия и Невена Зидарова - ръководител на Службата по трудови и социални въпроси.
За записване и допълнителна информация за събитието: socialbg.madrid@gmail.com.
12.05.2025
Информационен ден за български граждани - 17 май 2025 г., Сеговия
Информационно-консултативен ден за осигурителните права на български граждани в Испания организира Службата па трудови и социални въпроси на Министерството на труда и социалната политика към Посолството на Република България в Мадрид, със съдействието на Асоциация "Родители".
Събитието ще се състои на 17 май 2025 г. (събота) от 10:00ч. до 13:00ч. в зала на общински културен център "Сан Хосе" в гр. Сеговия (адрес: Centro Cultural San Jose c./ Tomas de la Iglesia, 1, 40005 Segovia).
Целта на инициативата е сънародниците ни да получат актуална и достоверна информация по теми, свързани със законодателството и нормативните изисквания за придобиване на права и изплащане на различни видове пенсии, обезщетения, болнични, здравноосигурителни плащания в България и Испания, в т.ч. по Европейските регламенти за координация на системите за социална сигурност.
Участие в информационния ден ще вземат представители на Националния осигурителен институт, адвокат София Николаева - практикуващ юрист в Испания и България и Невена Зидарова - ръководител на Службата по трудови и социални въпроси.
Всички заинтересовани граждани, желаещи да присъстват на информационно-консултативния ден в гр. Сеговия, е желателно да потвърдят участието си на socialbg.madrid@gmail.com.
14.02.2025
Минималната работна заплата в Испания през 2025 г.
Минималната междупрофесионална работна заплата в Испания за 2025 г. възлиза на 16.576 евро на година, разпределена в 14 плащания по 1184 евро (или 1381 евро на месец в 12 плащания). Тази цифра представлява увеличение от 50 евро на месец в 14 плащания, т.е. общо 700 евро на година спрямо предходния размер.
Кралският указ 87/2025, който регулира минималното трудово възнаграждение, беше публикуван на 12.02.2025 г. в Официалния държавен бюлетин, след като Министерският съвет одобри увеличението с 4,41% след постигнато споразумение със синдикалните организации.
Около 2,4 милиона работници ще се възползват от тази мярка. Одобреното увеличение ще се прилага със задна дата от 1 януари 2025 г. При непълно работно време работната заплата се получава пропорционално.
Домашните помощници, които работят почасово, ще получават най-малко 9,26 евро за всеки отработен час. Трудовото възнаграждение на временните и сезонните работници, които работят по-малко от 120 дни в едно и също предприятие, не може да бъде по-малко от 56,08 евро на ден.
Графика на развитието на Минималната междупрофесионална работна заплата в Испания 2018 - 2025 г.
10.01.2025
Напомняме на българските граждани, че от 1 януари 2025 г. тече срокът, в който следва да докажат, че са живи (Fe de vida/Декларация живот), ако получават пенсия от испанската осигурителна институция и пребивават извън Испания, за да продължат да получават нормално пенсията си. Както всяка година, и тази кампания ще продължи до 31 март 2025 г.
Тази процедура може да се извърши чрез приложението VIVESS, което е напълно безплатно от мобилен телефон. Новост през 2025 г. е, че пенсионерите, пребиваващи в чужбина и получаващи пенсия от Осигурителния институт на морския флот на Испания, също ще могат да използват това приложение, за да докажат, че са живи.
Чрез приложението VIVESS пенсионерите ще могат да докажат статута си на данъчно задължено лице, в зависимост от пребиваването си, да актуализират метода на плащане на банковия превод и да променят своята лична или банкова информация по всяко време.
Тази процедура е предназначена само за пенсионери, живеещи в чужбина. Пенсионерите, които живеят в Испания, не са длъжни да го правят.
Процедурата се състои от представяне всяка година, в периода от 1 януари до 31 март, на Декларация за живот, издадена от компетентния орган на държавата на пребиваване, в която се удостоверява, че лицето е живо и служи за продължаване получаването на пенсията.
Като алтернатива, пенсионерите, пребиваващи в чужбина, могат да заверят тази Декларация пред консулските служби или пред осигурителната институция в страната на пребиваване.
12.12.2024
Брой на българските граждани, регистрирани в социалноосигурителната система на Испания към 1 ноември 2024 г.
Според данни на Министерството на приобщаването, социалното осигуряване и миграцията регистрираните българи в системата за социална сигурност /заети лица/ към края на месец октомври 2024 г. са 57374 (57047 д. предходния месец), като се наблюдава слабо увеличение на заетите лица. По този показател българите са на пето място сред държавите-членки на ЕС - след Румъния, Италия, Португалия и Франция. На 15 място е сред заетите чужденци от всички държави. От общия брой регистрирани българи, в общия социалноосигурителен режим са 41262 лица, в специалната система на селското стопанство - 4881, в специалната система на домашните помощници - 3169, самоосигуряващи лица - 8027, морски лица - 35.
Към края на месец октомври 2024 г. българските граждани, получаващи пенсия са 9553 (9442 са били през предходния месец), което ни отрежда 12 място по брой лица спрямо всички националности и 7 място сред държавите членки на ЕС. Броят на българските граждани, получаващи пенсия от Испания се покачва. От всички пенсии на български граждани 1258 са отпуснати за инвалидност, 6686 за стаж и възраст, 1340 лица получават вдовишки пенсии и 269 за сираци. Общият размер на изплатените пенсии на български граждани възлиза на 4731729,64 евро.
8620 до края на месец октомври 2024 г. (8741 предходния месец) са българските граждани с контрибутивни обезщетения за безработица и са пети поред от страните с най-голям дял получаващи обезщетения за безработица чужденци от всички държави. Броят им е намалял. Те представляват 4,15% от общия брой чужденци с обезщетение за безработица.
19.09.2024
Службата по трудови и социални въпроси на МТСП към Посолството на Република България в Мадрид, със съдействието на Генерално консулство Барселона организира информационно-консултативни дни за български граждани, които ще се проведат на 27 септември 2024 г. (петък) от 15:00 ч. до 17:00 ч. в сградата на Генерално консулство (Avinguda de la Riera de Cassoles, 54, 08012 Barcelona, metro Lesseps (L-3) и на 28 септември 2024 г. (събота) от 11:00ч. до 13:00ч. в сградата на БНУ „Св. Св. Кирил и Методий“, гр. Барселона (Rda. de Sant Pau, 72, Ciutat Vella, 08001 Barcelona).
Участие ще вземат представители на Националния осигурителен институт в България, адв. София Николаева – практикуващ юрист в Испания и г-жа Невена Зидарова – ръководител на Службата по трудови и социални въпроси.
Целта на събитието е сънародниците ни да получат актуална и достоверна информация по теми, свързани с нормативното законодателство по отношение на видовете пенсии, обезщетения, болнични, здравноосигурителни права в Република България и в Испания, в т.ч. по Европейските регламенти за координация на системите за социална сигурност.
Отправяме молба всички заинтересовани граждани, желаещи да присъстват на събитието, да попълнят формуляра за регистрация на приложения линк. Формулярът дава възможност предварително да посочите конкретни въпроси, които желаете да зададете на експертите.
Присъстващите в залата също ще разполагат с възможността да отправят лично въпросите, които ги вълнуват, и да получат компетентен отговор по теми от областта на пенсионно-осигурителното законодателство.
Линк за регистрация:
https://forms.gle/w1SZGWyWL1YvSisb8
15.06.2024
Инфлацията за месец юни 2024г. в Испания
Съгласно публикуваната статистика на Националния статистически институт, Индексът на потребителските цени в Испания се е повишил с 0,4% месечно през юни 2024г. след ръст от 0,3% през месец май. Цифрата надхвърля пазарната прогноза с една десета.
Годишната инфлация се забавя до 3,4% от предходните 3,6%, което е в съответствие с очакванията.
Годишният темп на базисната инфлация се задържа на ниво от 3,0%, докато месечният процент е 0,5%. От друга страна, хармонизираната инфлация се понижава с две десети годишно до 3,6% от предишните 3,8%, което я поставя над очакваните 3,5%.
По автономни области, тази с най-висок процент на инфлация е Галисия, с 3,7%; Балеарски острови и каталуния 3,6%; Арагон, Астурия, Кастилия-Ла Манча, Естремадура, Страната на баските и Ла Риоха, по 3,5%. Областите с най-умерена инфлация са Кантабрия и Канарските острови, с по 3,1%; следвана от Кастилия и Леон с 3,2%.
Асоциацията на работодателите смята, че поведението на инфлацията ще бъде обусловено от темповете на промяна на одобрените от правителството антиинфлационни мерки и развитието на цените на суровините на международните пазари.
Синдикатите подчертават, че при това поскъпване на живота договореното увеличение на заплатите във всички Колективни трудови договори е средно 3% до месец юни, поради което настояват за ново увеличение на заплатите.
28.05.2024
Устойчивост на пазара на труда в Испания
Европейската комисия подобри прогнозата за растеж на Испания за 2024г. с четери десети до 2,1% над прогнозите на правителството. Испания продължава с много добри данни за растеж за тази и следващата година.
Създаването на работни места ще продължи да бъде силно през тази година и това ще позволи на вътрешното търсене да стимулира икономическия растеж в Испания. Това смята Европейската комисия, която актуализира своите макроикономически прогнози на 15.05.2024г. и увеличава очаквания напредък до 2,1%, след като прогнозира 1,7% праз месец февруари. По този начин брутният вътрешен продукт (БВП) ще се увеличи повече от два пъти спрямо това, което ще направи Европейският съюз като цяло (1%), а също и в еврозоната (0,8%).
По този начин прогнозата за растеж за Испания тази година изпреварва Италия (0,9%), Франция (0,7%) и Германия, чийто БВП ще нарасне с 0,1% през 2024г. като цяло.
Ръстът в блока обаче ще бъде воден от Малта със скорост от 4,6%, следван от Хърватия и Румъния (3,3%). След Испания са Литва (2,1%), България (1,9%), Латвия и Португалия (1,7%).
Испания ще бъде икономиката, която расте най-много сред големите икономики в еврозоната през 2024г. и ще напредне с 1,9% през 2025г., според прогнозите на общността. Комисията е убедена, че инвестициите, свързани с плана за възстановяване и устойчивост, ще компенсират нарастването на разходите. Комисията също така се надява, че премахването на мерките, въведени за облекчаване на последиците от енергийната криза, ще допринесе за намаляване на дефицита.
Най-високото ниво на безработицата в Европа
Що се отнася до заетостта, Брюксел подчертава ръста от 3,2% през миналата година за Испания, но предупреждава, че той ще се забави през следващите години. Коефициентът на безработица ще бъде намален до 11,1% през 2025г. и до 11,6% през тази година, т.е. въпреки рекордите в разкриването на работни места ще продъжи да бъде висок процент.
Безработицата продължава да е най-лошата цифра. Испания е страната, която е на дъното на Европейския съюз с 11,6%, само Гърция също е с двуцифрен процент за тази година (10,3%). Средната стойност в останалите страни е почти напаловина с цифра от 6,6%.
Инфлацията няма да падне под 3%
Инфлацията, която беляза икономиката през последните години, ще намалее през 2024 и 2025г., но ще остане над целта за ценова стабилност от 2%, определена от Европейската централна банка.
По този начин Европейската комисия потвърждава прогнозата на испанското правителство за дефицита през 2024г. и го поставя на 3%, което премахва възможността Брюксел да отвори досие срещу Испания за прекомерен дефицит.
14.03.2024
В Испания инфлацията падна до 2,8% през февруари 2024г., което е най-ниската й цифра през последните шест месеца. Низходящата тенденция се дължи на понижението на цените на електроенергията и стабилността при цените на хранителните стоки и безалкохолните напитки.
Това става ясно от последните данни за Индекса на потребителските цени, публикувани от Националния статистически институт /INE/, които също отразяват намаляване на базовата инфлация до 3,5%, най-ниското ниво от почти две години.
Месечната вариация на общия индекс беше 0,4%, докато Хармонизираният индекс на потребителските цени постави годишния си темп на 2,9%, шест десети под предходния месец.
06.02.2024
Обнародван е Кралски указ 145/2024 от 6 февруари, който повишава размера на минималната междупрофесионална заплата в Испания до 1134 евро в 14 плащания при пълен работен ден /1323 евро при 12 плащания/. Увеличението е в сила от 01 януари 2024г. и засяга около 2,5 милиона работници, според оценки на министерството на труда и социалната икономика.
Кралският указ уточнява, че домашните помощници, които работят почасово, трябва да получават минимум 8,87 евро за всеки отработен час.
В случай на временни и сезонни работници, чиито услуги, предоставяни на едно и също предприятие не надвишават 120 дни, размерът на заплатата не може да бъде по-малък от 53,71 евро на ден.
Новата минимална заплата ще позволи на работниците да получават 54 евро повече на месец във всяко от 14-те плащания.
Минимална междупрофесионална заплата през 2024г. се увеличава с 5% спрямо определената за 2023г.
01.12.2023
Социалноосигурителна вноска MEI - Механизъм за равнопоставеност между поколенията
Началото на 2023 г. в Испания донесе със себе си нова социалноосигурителна вноска по съкращението MEI (Mecanismo de Equidad Intergeneracional или Механизъм за равнопоставеност между поколенията) и е с първоначална валидност от десет години.
Това е допълнителна вноска от 0,6% върху брутната заплата, от които 0,5% ще са за сметка на предприятието и 0,1% от работника. Тази нова вноска влезе в сила от 1 януари 2023 г. и е една от новостите на последната пенсионна реформа.
Законът е публикуван в Държавен вестник през декември 2021 г., но влиза в сила на 1 януари 2023 г. Цялото наименование е Закон 21/2021 от 28 декември, гарантиращ покупателната способност на пенсиите и други мерки за укрепване на финансовата и социална устойчивост на публичната пенсионна система, като по-специално този Механизъм за равнопоставеност между поколенията се съдържа в Четвърта заключителна разпоредба.
01.12.2023
Приложението VIVESS
Важно за пенсионерите, получаващи испанска пенсия
Над 100 000 са пенсионерите, живеещи в чужбина и получаващи пенсия от осигурителната система на Испания. За тяхно улеснение и в рамките на своята кампания за цифровизация на услугите, Националният институт за социално осигуряване (INSS) в Испания стартира ново мобилно приложение - VIVESS, което предлага на пенсионерите, живеещи в чужбина възможността да извършват процеса на годишно удостоверяване, че са живи лесно и удобно от своя телефон.
За 2024 г., както и през предходните години, периодът за удостоверяване, че са живи ще бъде от 1 януари до 31 март 2024 г.
Пенсионерите ще могат да извършат тази процедура по обичайния начин до момента, т.е. като изпратят оригиналния документ на своята Декларация живот до провинциалната дирекция, която управлява пенсията им, или като се явят лично или чрез видеоконферетна връзка.
Новото през тази година е, че могат да използват мобилното приложение Vivess, базирано на лицево разпознаване. То е допълващо средство към изброените по-горе и използването му е доброволно.
Приложението вече е достъпно за безплатно изтегляне в платформата за мобилни приложения Google Play - за смартфони с операционна система Android - или в App Store, ако вашето устройство е iOS.
Процесът на регистрация е уникален и валиден за всички следващи години. Следователно пенсионерът няма да трябва да повтаря тази стъпка отново, когато трябва да доказва, че е жив в бъдеще.
Видео урокът в YouTube може да бъде достъпен чрез тази връзка:
https://youtu.be./APS_XAGwVek26.09.2022
Към 31.08.2022 г. заетите лица в Испания са 19.865.765 (20.275.194 предходния месец). По общия осигурителен режим са регистрирани 15.455.460 (15.835.782 предходния месец). 655.140 са регистрираните в специалния осигурителен режим за селското стопанство, а 368.848 са осигурените по специалния режим за домашни помощнички. Самонаетите работници са 3.318.811 (3.337.846 предходния месец); моряци – 66.489; минни работници – 1.017.
Според изнесените от министър Ескрива на пресконференция междинни данни, се очаква през септември да има раздвижване на пазара на труда и месецът да завърши с около 40.000 новорегистрирани осигурени лица.
Регистрираните през м. август в системата на социалното осигуряване чужденци са 2.411.278.
Според данни на Министерството на заетостта и социалната сигурност регистрираните българи в системата за социална сигурност /заети лица/ към 31.08.2022 г. са 57.763 д., с 1.117 по-малко спрямо предходния месец. По този показател българите са на четвърто място сред държавите-членки на ЕС - след Румъния, Италия и Португалия. От общия брой регистрирани българи, в общия социалноосигурителен режим са 41.328 д., в специалната система на селското стопанство – 5.074, в специалната система на домашните помощници – 3.853, самоосигуряващи се лица – 7.475, морски лица – 33.
9.356 (8.349 предходния месец) са българските граждани с контрибутивни обезщетения за безработица. Те представляват 5,38% от общия брой чужденци с обезщетение за безработица.
22.07.2022
Безработните през м. юни 2022 г. са намалели с 44.409 лица спрямо предходния месец, сочат данните на публичната служба по заетостта на Испания SEPE. Общо регистрираните безработни са 2.880.582 (2.922.991 предходния месец).
Регистрираните безработни през м. юни намаляват във всички сектори, с изключение на селското стопанство, където се увеличават с 8.863 л. до 146.980, поради приключване на някои дейности. Намаляват със 7.148 л. до 235.076 в индустрията; с 4.981 л. до 227.146 в строителството; с 41.017 до 2.021.911 в услугите. Слабо се увеличава броят на безработните лица без предишна заетост - с 1.847 до 249.469, поради приключване на учебната година.
Безработицата при мъжете възлиза на 1.156.767 л., намалявайки с 25.242 (-2,14%), а при жените - на 1.723.81 л. или спад от 17.167 (-0,99%) спрямо месец май. Безработицата сред младежите до 25 години се покачва слабо през месец юни с 1.289 л. (0,64%) спрямо предходния месец. При младежите над 25 години спада с 43.689 (-1,60%).
Във всички автономни области безработицата за м. юни спада спрямо предходния месец, като най-значително е намалението в Мадрид (-7.443), Галисия (-5.166) и Каталуня (-9.946). Увеличава се броят на безработните в Андалусия с 6.345 лица, поради приключване на работата по сезонни култури.
07.06.2022
Строителният сектор в Испания е един от най-засегнатите от липсата на работна ръка. Сравнение на данните по брой заети и възрастови групи показва, че заетите в строителството остаряват. Това се случва в момент, когато страната очаква да получи и реализира средствата от Фонда за възстановяване и развитие.
Публикуваното от Фондация „Строителен труд“ изследване, където за отправна точка е взета 2008 г. – годината преди икономическата криза, показва намаляване на броя заети в строителството във възрастовата група 16 – 39 г., както в абсолютни цифри, така и в проценти.
През 2008 г. в сектора за били заети 2,5 млн. работници, а през 2021 г. – 1,3 млн. Най-значително е намалението във възрастовата група 25 – 29 г. – от 14,7% от всички заети в строителството през 2008 г. на 4,8% през 2021 г. и при 30 – 39 годишните, които са били 33,8% през 2008 г., а сега са 21,8%.
40 – 49 годишните са представлявали 23,5% през 2008 г., докато сега са вече 34,3% от всички заети в строителството. Същото увеличение се вижда и при 50 – 59 годишните – от 13,9% през 2008 г. на 27,2% през 2021 г. Два пъти са се увеличили и заетите в групите 60 – 64 г. и 65 – 69 г. или ако през 2008 г. на 100 работещи е имало 3-ма в пенсионна възраст, сега те вече са шест.
Показателно е, че през 2008 г. не е имало строители над 70 годишна възраст, докато през 2021 г. те вече съставляват 0,3% от всички заети в сектора или около 4.300 души.
Според доклада на фондацията „тези цифри не само засягат адекватната смяна на поколенията в сектора, но и застаряването на заетото население намалява икономическия растеж, тъй като се отразява на размера и производителността на работната сила“.
Към липсата на приобщаване на млади работници в сектора се добавят и трудностите при намирането на квалифицирана работна ръка. Статистиката показва, че броят на свободните работни места в строителния сектор от 2014 г. се е увеличил със 121%. 2021 г. е била годината с най-голям брой незаети работни места. Младежите се насочват към други професии, които не изискват тежък физически труд или специализирано образование.
За да се ликвидират или поне смекчат диспропорциите в строителния и други чувствителни към недостиг на работници сектори, министърът на приобщаването, социалното осигуряване и миграцията Хосе Луис Ескрива е предложил промяна на разпоредбите на Закона за имиграцията, за да се легализират мигрантите в нередовно положение, които имат подходящо образование или трудов опит в сектори, където са необходими работници.
Според Изследването на активното население (EPA), проведено от Националния статистически институт, броят на заетите в строителния сектор през 2021 г. се е увеличил до 1.291.539, което представлява 6,7% от общия брой на заетите в икономиката като цяло . Чужденците през 2020 г. са били 16,3% от общия брой и се увеличават на 19% през 2021 г. (от 202.785 на 245.392).
Националната конфедерация на строителството (CNC) предупреждава, че през следващите години ще са необходими 700.000 работници, за да могат да се усвоят европейските средства в рамките на срока, определен от Брюксел. Въпреки навлизането на все повече високи технологии в сектора, от конфедерацията признават, че не успяват да заинтригуват младежите, които да започнат работа в строителството.
Според CNC най-ниската заплата в строителството за 2021 г. е 17.400 евро годишно. Средната месечна заплата е около 1.900 евро, като в някои провинции, като Страната на баските, Астуриас или Навара достига до 2.200 евро. Предстои да бъде сключен нов колективен трудов договор за сектора, с по-високи ставки (увеличение с 4% за 2022 г., 3% за 2023 г. и 3% за 2024 г.) и повече социални придобивки. Ще бъде подписан и секторен пенсионен план, за по-високи пенсии на около 1,3 млн. строители.
19.05.2022
Според данни на Министерството на заетостта и социалната сигурност регистрираните българи в системата за социална сигурност /заети лица/ към 30.04.2022 г. са 62.862 д. (60.730 д. предходния месец) По този показател българите са на девето място сред всички чужденци и на трето място сред държавите-членки на ЕС - след Румъния и Италия.
От общия брой регистрирани българи, в общия социалноосигурителен режим са 41.874 д., в специалната система на селското стопанство – 9.382, в специалната система на домашните помощници – 4.094, самоосигуряващи се лица – 7.484, морски лица – 28.
8.355 са българските граждани с контрибутивни обезщетения за безработица.
21.04.2022
Последният годишен доклад на InfoJobs Esade ( https://nosotros.infojobs.net/wp-content/uploads/2022/03/Informe-Anual-InfoJobs-Esade-2021.pdf) за състоянието на пазара на труда в Испания сочи, че през 2021 г. предлаганата заплата е била по-ниска в почти всички автономни области в сравнение с 2020 г. Само в три автономии има увеличение - Астуриас с ръст от 1,3 %, в Кантабрия - с 1,3% и Сеута - с 5,3%. Най-много е спаднала заплатата в офертите за работа в Мелиля - с 9,6%, Канарските острови - с 6,8%, Мурсия - с 4,6%, Балеарските острови -с 3,6% и Навара - с 3,6%.
Автономните области, които са публикували оферти с най-високи заплати, са Мадрид със средна годишна брутна заплата от 26 525 евро, Страната на баските - с 25 460 евро, Каталуня - с 24 871 евро и Навара - с 24 676 евро. Според изследването, тези региони традиционно се нареждат начело в списъка с малки вариации, като столицата Мадрид винаги е водеща.
Изследването потвърждава и разликата, която има в заплащането за една и съща позиция между севера и юга. Средните данни за Страната на баските, Каталуня, Навара и Астуриас (23 749 евро) са малко по-високи от тези за южните региони като Мурсия (22 248 евро), Естремадура (22 618 евро), Комунидад Валенсиана (23 171 евро) или Андалусия (23 334 евро).
08.04.2022
Според изследване на Adecco Group Institute, публикувано тази седмица, 30% от дълготрайно безработните лица в ЕС се намират в Испания. Става въпрос за 912.000 жители, които поне от две години не работят. Цифрата е с 26.600 по-голяма от тази, в края на 2021 г. и тенденцията към повишаване е стабилна вече трето тримесечие – тенденция, която не е регистрирана от 2014 г. насам. Същевременно обаче краткотрайно безработните намаляват.
Дълготрайно безработните лица съставляват около 27% от общия брой безработни и са с 3% повече от тези през 2020 г. Този процент е един от най-високите в ЕС. По този показател Испания е на четвърто място, след Гърция (40,6%), Италия (34,5%) и България (28,4%). Средно за Съюза дълготрайно безработните лица са 20,2%. На обратния полюс са Швеция – с 6,7% дълготрайно безработни и Дания – 7,6%. В абсолютни цифри тази група в Испания е равна на дълготрайно безработните в 17 държави от ЕС – Швеция, Дания, Финландия, Полша, Чехия, Унгария, Нидерландия, Австрия, Румъния, Португалия, Белгия, България, Гърция, Хърватска, Кипър, Литва и Латвия, посочва изследването на Adecco.
Директорът на Adecco Group Institute, Хавиер Бласко, квалифицира данните като „драматични“ и препоръчва нови, различни от традиционните, активни политики по заетостта, които явно не са достатъчно ефективни за намаляване на броя на дълготрайно безработните.
Най-висок е процентът на тази група в Андалусия – 31,1% и Астуриас – 30,5%. Най-малко са на Балеарските острови – 18%. Обезщетение за безработица получават 67,1%, с 2,9 процентни пункта по-малко спрямо миналата година. Това намаление се регистрира в 11 от общо 17 автономни области.
След възстановяването на присъственото обслужване в бюрата по труда, стана видно, че трудовите злополуки отчитат ръст от 14,6% на годишна база, като 63,7 злополуки водят до отпуск по болест на всеки 10.000 служители, най-високата цифра от началото на пандемията. Увеличение на злополуките има във всички автономни области, нещо, което не се е случвало вече 20 години. С над 20% увеличение спрямо 4-то тримесечие на 2021 г. са Балеарските острови, Ла Риоха, Галисия и Комунидад де Мадрид. В абсолютни цифри води Навара – 89,7 на 10.000 заети. Най-ниско е съотношението на Канарските острови – 53,1 инцидента на 10.000 заети.
Лицата с висока квалификация си намират работа много по-лесно от тези със средна или ниска. През 2021 г. 465.900 високо квалифицирани служители са намерили работа, срещу 374.700 със средно или ниско ниво на образование/обучение. Виждат се ползите от обучението през целия живот и преквалификацията, както за безработните лица, така и за тези, работещи в сектори с ниско заплащане.
Друг феномен, посочен в изследването, е увеличение на почасовата непълна заетост. Делът на хората в ситуация на почасова непълна заетост спрямо общия брой на заетите лица в Испания е 9,3%, с 0,5 процентни пункта повече в сравнение с четвъртото тримесечие на 2020 г. и това важи за всички автономни области.
24.03.2022
Според Националния статистически институт на Испания индексът на потребителските цени (IPC) за една година се е повишил с 7,6 пункта спрямо м. февруари 2021 г. Храните и безалкохолните напитки са увеличени с 5,6%, а алкохолните напитки и тютюневите изделия са по-скъпи с 2,3%. С 3,7% са увеличени мебелите и другите стоки за дома и неговата поддръжка, дрехи и обувки, настаняване в хотел и храната в ресторант - с 3,6%. С 1,2% е по-скъпо образованието, а здравеопазването – с 1%. С 2,3% са увеличени други услуги и имущества. Най-рязко е повишението на транспортните услуги – с 12,8% и на стойностите на жилищата и режийните разходи (ток, вода, газ) – 25,4%. Единственият сектор, който регистрира спад са съобщенията – те са по-евтини с 0,7%.
02.03.2022