Министър Шалапатова: Социалната политика трябва да се свързва с инвестиции, не с помощи

Министър Шалапатова: Социалната политика трябва да се свързва с инвестиции, не с помощи

„Социалната политика трябва да се възприема като инвестиция в бъдещето на хората и обществото, а не като разходи за социални помощи“, отбеляза министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова по време на откриването на VI-та национална среща на експертите по социални дейности и здравеопазване от общините, организирана от Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ). За целта един от приоритетите на Министерството на труда и социалната политика (МТСП) е изготвянето на анализ на социалното подпомагане с фокус върху въздействието му върху живота на подпомогнатите, на база на който да бъдат изготвени законодателни промени, гарантиращи по-ефективна социална политика.

 

„Целта ни е да анализираме всяка дейност постига ли най-доброто за децата, младежите, възрастните хора, пазара на труда и да предприемем мерки за оптимизиране на инвестициите в социалната подкрепа на най-високо ниво“, уточни Иванка Шалапатова.

 

Министърът на труда обърна внимание, че ефективността на социалната система зависи от това доколко тя е интегрирана с останалите системи, сред които здравната, образователната, регионалната. „С реформата в областта на социалните услуги, в осъществяването на която общините имат ключова роля, целим да постигнем именно онова междусекторно взаимодействие, което ще осигури цялостна подкрепа за хората, семействата, децата, за да могат те трайно да се справят със затруднената ситуация“, каза министър Шалапатова. Тя допълни, че за да се гарантира интегрирането на политиките, ангажирани с благосъстоянието на хората, по нейна инициатива се водят разговори с отделните министерства на ниво министри за обсъждане и предприемане на общи действия.

 

„Социалните услуги в България имат важна роля за превенция и преодоляване на социалното изключване на уязвимите групи в обществото. Но те са само част от общата подкрепа, от която хората се нуждаят, за да се справят трайно със своите затруднения и да подобрят качеството си на живот“, заяви министър Шалапатова. И допълни, че именно затова друг приоритет на МТСП е да се осигури взаимодействие между социалното подпомагане и социалната работа. „Паричната помощ трябва да се обвърже с работа, която да мотивира подпомогнатите да променят трайно живота си и сами да продължат напред“, обясни тя.

 

Министър Шалапатова изрази признанието си към общините за положените усилия и енергия в процеса по разработване на законодателните промени в областта на социалните услуги. „С вас споделяме общата визия, че социалните услуги в България имат важна роля за превенция и преодоляване на социалното изключване на уязвимите групи в обществото“, отбеляза министърът.

 

Иванка Шалапатова съобщи, че МТСП стартира изготвянето на цялостна стратегия за човешките ресурси в социалната сфера. „Не може да има качествени социални услуги без качествен екип. Ще работим за това хората в системата да имат добри условия на труд, приветлива работна среда, да бъдат мотивирани както по линия на възнагражденията, така и по линия на възможностите за квалификация, преквалификация, кариерно развитие“, допълни тя.

 

Министър Шалапатова призова общините да продължат да подкрепят екипа на Министерството в усилията му за активиране неактивните лица. Голяма част тях са млади хора, които нито учат, нито работят. „По данни на НСИ 142 300 са неактивните хора на възраст 15 – 64 години, които желаят да работят и това е един безценен ресурс на пазара на труда. Около 1 млрд. лева от различни източници са предвидени именно за подобряване качеството на работната сила. Общините са допустими кандидати по мерки и програми за субсидирана заетост, която на пръв поглед изглежда временна, но тя създава трудови навици и повишава възможностите на включените лица след това да намерят постоянна работа“, заяви тя.

 

Във форума, в който участваха изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева, представители на общински администрации, експерти по социални дейности и здравеопазване към общините, се включи и заместник-министърът на труда и социалната политика Мая Василева. „Общините са се доказали като ключов партньор на държавата не само във формирането на политиките, но и при планирането, развитието и предоставянето на качествени и ефективни услуги, насочени към осигуряване на грижи и подкрепа за хората в уязвимо положение“, отбеляза Василева. Тя напомни, че се очаква процесът на планиране на социалните услуги в общините да приключи до края на годината с приемането на Националната карта на социалните услуги. „Ключов приоритет е разработването на новите стандарти за финансирането им, в който водеща роля има Агенцията за социално подпомагане, но общините имат съществен принос като доставчици на социални услуги“, обясни заместник-министър Мая Василева.

важна информация