Министър Шалапатова представи Стратегията за развитие в социалната сфера пред студенти в Софийския университет
„Социалната работа има сила да накара хората със затруднения да знаят, че имат ценен за нашето общество потенциал и нямат граници, за да го използват.“ С тези думи министърът на труда и социалната политика д-р Иванка Шалапатова се обърна към студенти от Факултета по педагогика на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ по време на конференция на тема „Социалната работа в променящия се свят – образование, изследвания, политики и практики“. Форумът се организира от Българската асоциация за образование по социална работа в партньорство с Министерството на труда и социалната политика.
Министър Шалапатова представи пред аудиторията одобрената Стратегия за развитие на човешките ресурси в социалната сфера (2024 – 2030), която е насочена към подобряването на условията на труд на над 49 000 души, работещи в сектора. „Чрез прилагането си Стратегията има за цел да постигне ръст в търсенето на професиите в социалната сфера и оптимизиране на предлагането на работна сила в сектора“, обясни Шалапатова. Тя постави акцент върху важността на качествената подготовка и обучения на социалните работници, за да съществува високоефективна подкрепа чрез услуги за деца, семейства и възрастни. Министърът обърна внимание и върху една от основните цели на документа - подобряването на условията на труд на специалистите, мотивацията и изграждането на професионална общност.
„Вярваме, че успехът на тази Стратегия се основава на активна академична дейност, чрез която да се изградят нужните компетенции и да се популяризират перспективите за развитие в нашата сфера. Нужно е да изградим компетентна система, която съчетава усилията на практиците, академичната общност и политиката. Важно е да създадем компетентностен профил на социалния работник, който да бъде рамката за всички обучителни програми и дейности, свързани със социалната работа“, посочи министър Шалапатова. Като важен аспект тя добави приложението на социалната работа в образователната, здравната и социалната системи, както и профилирането на социалните специалисти със съответните компетентностни профили.
Като част от дейностите за постигане на приоритетите, набелязани в Стратегията, министър Шалапатова очерта разписването на проект на Наредба за статута и професионалното развитие на помагащите професионалисти и парапрофесионалисти в социалната сфера; въвеждане на изискване за специализирано въвеждащо обучение или допълнителна квалификация по социални дейности, както и на изисквания за образователно равнище и професионална квалификация за работещите в социалната сфера. „За да имаме подкрепени хора, ние трябва да имаме здрави и подкрепени работници. Надявам се вече подкрепата да се превърне в систематична“, заключи министър Иванка Шалапатова.