Кризисни центрове във всички 28 области планира Агенцията за социално подпомагане

01ca4217

Разкриване на кризисни центрове във всички 28 области в страната предвижда Агенцията за социално подпомагане (АСП) в Националната карта на социалните услуги, тъй като създаването им не е планирано от общините, въпреки установения недостиг на специализирани услуги за деца и възрастни, пострадали от домашно насилие и на жертви на трафик. Така ще може да бъде осигурена подкрепа на 479 деца и 295 пълнолетни, пострадали от насилие или жертви на трафик или на общо 774 души. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова по време на среща на при министър-председателя акад. Николай Денков. На нея беше отчетен напредъкът по мерките за борба с агресията и насилието, които бяха очертани от правителството преди месец.

Създаването на мрежа от специализирани услуги за възрастни и деца, жертви на насилие, които да са достъпни за всички пострадали, е един от ангажиментите, поети от Министерството на труда и социалната политика (МТСП). Данните в момента показват, че в 11 области няма нито един действащ Кризисен център, в 21 области няма Кризисен център за пълнолетни хора, а в 13 области няма Кризисен център за деца. Действащите  центрове са за 321 места. 

От 01 октомври 2023 г. два кризисни центъра – в Бургас (с капацитет 15 места) и в гр. Ямбол (с капацитет 12 места), ще заработят с финансиране от бюджета като делегирана от държавата дейност. До края на годината ще бъде разкрит още един кризисен център с 15 места в село Самуил, обл. Разград,  а Центърът за социална рехабилитация и интеграция в гр. Перник, който работи с жертви пострадали от насилие и трафик, ще разшири капацитета си от 16 на 40 места.

МТСП започна проучване на инициативи и добри практики на областно ниво за превенция на домашното насилие и мултиплицирането им на национално ниво. Планира се информацията да бъде представена на заседанието на Националния съвет по равнопоставеността на жените и мъжете в края на месеца.

важна информация