Близо 55 000 деца и семействата им са подкрепени с услуги за ранно детско развитие по ОПРЧР 2014 – 2020
Общо 54 971 деца са получили или продължават да получават комплексна подкрепа по мярката „Услуги за ранно детско развитие“ на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ (ОПРЧР) 2014 – 2020. С операцията е създадена мрежа за интегрирани услуги за ранно детско развитие, които са насочени към деца до 7-годишна възраст от уязвими групи, включително деца с увреждания, и техните семейства, както и бъдещи родители.
През последните седем години в 65 български общини функционират Центрове за ранно детско развитие, чиито услуги се предоставят с финансиране по ОПРЧР 2014 – 2020. Дейностите включват ранна интервенция на уврежданията, пряка работа с децата с увреждания и техните семейства, включително в домовете им. Оказана е подкрепа за дейността на Семейните центрове за деца от 0 до 3-годишна възраст. С мярката „Услуги за ранно детско развитие“ е подобрен достъпът до здравна грижа, формиране на родителски умения, подобряване на семейната среда, повишаване на училищната готовност на децата за включване в образователната система, а в някои случаи е предотвратено и изоставянето им.
С децата и родителите се работи индивидуално и групово с цел посещаване на детска градина. За децата с увреждания е осигурена индивидуална педагогическа подкрепа, а за децата от уязвимите групи - допълнителна педагогическа подготовка за повишаване на училищната готовност. Подкрепата за формиране на родителски умения сред уязвимите групи едновременно с подобрената готовност на децата за учене повишава включването и задържането им в образователната система. Това спомага за ограничаване на бедността между поколенията, тъй като именно липсата на образование, което е пречка за професионалната реализация в бъдеще, е един от основните фактори за нея.
„Инвестициите в ранното детство са инвестиции в човешкия капитал на едно общество и основна предпоставка за устойчивото му развитие. Затова грижата за децата от най-ранна възраст, с акцент върху подкрепата за техните семейства и осигуряване на интегрирани услуги в координация с другите ангажирани министерства и институции, е приоритет в Управленската програма на правителството и в дейността на Министерството на труда и социалната политика“, гарантира министър Иванка Шалапатова по време на среща с представители на академичния и гражданския сектор. На нея бяха обсъдени възможностите за осигуряването, чрез интегриран подход, на достъп до универсални и по-специализирани услуги за развитието на децата, с които да бъдат подкрепени и семействата в усилията им да създадат по-благоприятна среда за израстването им у дома.