Зам.-министър Ефремова: Над 660 000 българи ще преминат през обучения за дигитални умения

 

4

Общо над 660 000 български граждани ще преминат през обучения за дигитални умения до 2026 г. Това съобщи заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова по време на кръгла маса на тема „Дигитално неравенство и разделение на пазара на труда“, организирана от Българската стопанска камара. Над 500 000 българи ще преминат през обучения за дигитални умения, които ще бъдат съфинансирани по Националния план за възстановяване и устойчивост. Близо 160 хиляди души ще бъдат включени в различни мерки за повишаване на дигиталните умения по Програма „Развитие на човешките ресурси“.

 

Ефремова цитира данни на Министерството на труда и социалната политика, които показват, че едва 30% от трудоспособното население в България на възраст от 16 до 74 г. притежава основни цифрови умения. Около 8% от хората са с дигитални умения над средните. В същото време около 25% от малките и средни предприятия са внедрили нови технологии, докато в ЕС този процент надхвърля 55 на сто. Едва 6% от българските предприятия използват големите информационни масиви, 10% услуги в облак и 3% са използващите изкуствен интелект.

 

На този фон осъществените секторни анализи, направени при реализацията на проекта на БСК по мярката „Развитие на дигиталните умения“, предоставят ценна информация за това какви специфични дигитални умения са необходими за всяко работно място. Ефремова увери, че целият инструментариум, който е разработен по проектите, ще бъде използван за развитието на цялостните политики, свързани с адаптирането на работната сила към промените на пазара на труда, предизвикани от дигиталната трансформация.

 

„Ускорената цифровизация на производствените процеси и бързото развитие на изкуствения интелект освен предизвикателства създават и много нови възможности, както за индустрията, така и за заетите и безработните в България”, подчерта ръководителят на Управляващия орган на Програма „Развитие на човешките ресурси“ Цветан Спасов. Според него развитието на дигиталните умения и цифровизацията на процесите ще допринесат не само за повишаване качеството на работната сила, но и за повишаване на брутния вътрешен продукт в дългосрочен план.

 

 

важна информация