България беше отличена от УНИЦЕФ и ЕК за прилагането на Гаранцията за детето
България беше отличена за прилагането на Европейската гаранция за детето по време на заключителното събитие за Фаза III, реализирана с Пилотния проект на УНИЦЕФ в три области на страната. Страната ни е една от седемте държави-членки, в които УНИЦЕФ реализира пилотни проекти, свързани с Гаранцията за детето. Проектът в България се реализира в три фази - събиране на доказателства и анализ, разработване на политики и национални планове за действие и модели на интегрирани услуги и интервенции за деца и семейства в неравностойно положение.
В 10 общини в областите Стара Загора, Сливен и Бургас УНИЦЕФ реализира дейностите по проекта. По този повод представители на Европейската комисия, Чехия, Гърция и Испания посетиха Услуги за ранно детско развитие и Центъра за обществена подкрепа в Стара Загора. „Пилотният проект на УНИЦЕФ създаде връзки между обществените системи на здравеопазването, достъпа до социални услуги и образование, като се започне от детската ясла и се стигне до училищното образование“, заяви при посещението в услугата за ранно детско развитие (УРДР) заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова. Тя припомни, че в България са изградени 66 центъра, в които се предоставят услуги за ранно детско развитие, чиято инфраструктура е изградена със заем от Световната банка, а предоставянето на самите услуги е подкрепено със средства по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“. Според Ефремова пилотният проект на УНИЦЕФ е допълнил дейностите на УРДР с предоставянето на допълнителни знания и умения на специалистите, които предоставят услугите.
„С Европейската гаранция за детето е насочено вниманието на всички държави-членки към проблемите на най-уязвимите деца, децата в риск, децата с увреждания и децата, които нямат достъп до здравеопазване, здравословно хранене и не живеят в подходящи жилищни условия“, подчерта зам.-министърът. Тя заяви, че деинституционализацията на грижите за деца в България е на финална права, тъй като предстои затварянето на последните четири институции за деца от стар тип. Предоставянето на услугите ще продължи с помощта на европейско и държавно финансиране, а в основата им ще бъде партньорството и доброто взаимодействие между публичните институции и специалистите, които предоставят услуги за децата в уязвимо положение и техните семейства.