Minister

DENITSA SACHEVA

 

MINISTER OF LABOUR AND SOCIAL POLICY

 

 

Ms. Denitsa Sacheva has a master’s degree in health management from “Prof. Dr. Asen Zlatarov” University, Burgas and a master’s degree in public relations from the Faculty of Journalism and Mass Communication at the Sofia University “St. Kliment Ohridski”. She earned a bachelor's degree in social pedagogy from the South-West University “Neofit Rilski”, Blagoevgrad.

 

Denitsa Sacheva began her career at the Ministry of Labor and Social Policy, where she held different positions – from a specialist to a head of sector at the National Social Assistance Service.

 

In 1999, she took the position of Head of the International Cooperation, European Integration and Projects Department at the National Health Insurance Fund.

 

From 1999 to 2001 she was Head of the Cabinet of the Minister of Health, in charge of the relations with international institutions, the International Monetary Fund, the World Bank, and the European Commission.

 

 

She served as Deputy Minister of Labor and Social Policy from May 2016 to April 2017.

 

She served as Deputy Minister of Education and Science from May 2017 to December 2019.

 

Denitsa Sacheva is fluent in English and has working knowledge of German and Russian languages.