Р България
Начало
І
Карта на сайта
І
Контакти
І
English Version
Министерство на труда и социалната политика
 
Задай въпрос
Въпроси и отговори
 

Обществено осигуряване

17-09-2014
Лилия Йорданова  Отговор

Баща ми работи повече от 10 год. като пенсионер в едно предприятие. На 12.09. получи предизвестие за освобождаване от работа по чл. 328, ал.1, т. 10а. от КТ. Предстои му сложна операция след 7 дни.
Въпросите са:
1. С болничния лист ще му се удължи ли 30-дневното предизвестие?
2. Как би могъл да получи изплащане на болничните си?
Благодаря

17-09-2014
ВАНЯ КОСТОВА  Отговор

До кога ще има държавни служители и служители по трудови правоотношения в държавната администрация - хора роботещи една и съща работа , а с огромна разлика в заплащането. до кога държавата ще поема осигуровките на ДС в теза криза??????? Толкова ли е богата тази държава и те с какви заслужи са???

15-09-2014
Радка Кундева  Отговор

От 16.02.2012 г.съм на трудов договор към университет. На 15.10.2012 г. сключих втори трудов договор на основание чл.111 от КТ с Колеж по туризъм за 5 месеца с месечно възнаграждение в размер на 400 лв за 4 ч. работно време.За тези месеци ще ми се изчисли ли допълнителен трудов стаж и в какъв размер?

15-09-2014
Николай Бориславов  Отговор

Имам ли право да се откажа от осигурителен стаж при условия на самоосигуряване на земеделски производител за 2011г. Сумите не желая да ми бъдат възстановени. Предварително Ви благодаря!

15-09-2014
Радка Кундева  Отговор

От 01.11.2011 год.до 30.06.2012 г. работих по граждански договор към колеж като преподавател.Трябва ли за този период да ми бъде издадена осигурителна книжка и как да ми бъде изчислен стажа за този период?Отчитането по гражданския договор ставаше с доклади и посочване на отработвани часове по месеци.

14-09-2014
Вили Асенова  Отговор

Работя като възпитател в ДДЛРГ.На 30.10.2014 г. ми предстои пенсиониране.Колно брутни месечни заплати ми се полагат при пенсионирането?

13-09-2014
снежана димитрова  Отговор

здравейте, работила съм в завод за изчислителна техника, като монтьор на електр.изчислителни машини в цеха имаше изпарения от тинол, получавахме по две кофички кисело мляко поради куп незнайни причини, тогава. ВЪПРОСЪТ ми е каква категория труд имат работилите като монтьори на електронно изчислителни машини до 1990г. благодаря предварително.

12-09-2014
Никола Николов  Отговор

Моля да ми отговорите-какво точно трябва да направя, за да си купя стаж за времето на висшето си образование. По коя сметка да преведа парите и каква е месечната сума? НАП има ли някакво отношение или направо в банка по банкова сметка се внасят осигурителните вноски?

11-09-2014
Милка Михайлова  Отговор

Може ли работникът да бъде освободен поради намален обем на работа и същевременно да получи обезщетение поради придобиване право на пенсия.

11-09-2014
Ваня Йорданова  Отговор

Пенсионер, е назначен на срочен договор до завръщане на титуляра. Титуляра се връща на работа на 11.09.2014г. Пенсионерът излиза в болнични и постъпва в болницата за лечение на 10.09.2014г. / т.е. в последния си работен ден / Има ли право на болнични? Изплаща ли му се обезщетение за временна нетрудоспособност? Първите 3 дни от б.л. плащат ли се?

Първа      Предна Въпроси 191 до 200 от 200