Р България
Начало
І
Карта на сайта
І
Контакти
І
English Version
Министерство на труда и социалната политика
 
Задай въпрос
Въпроси и отговори
 
Обществено осигуряване
09-01-2014
Михаела Георгиева 
Въпрос

Здравейте,
Искам да попитам,относно еднократната помощ при смърт на осигурено лице:
Полага ли се такова обезщетение при пенсионер по болест, който се е пенсионирал преди 4 години.
Ако да-в заявлението на осигурител-фирмата, в която е работил ли трябва да впишем?

14-01-2014
Дирекция „Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд”
Отговор

При смърт на осигуреното лице съпругът (съпругата), децата и родителите имат право на еднократна помощ и на наследствена пенсия – чл. 11, ал. 2 от Кодекса за социално осигуряване. Това означава, че е необходимо лицето да е било осигурено към датата на смъртта, т.е. да е работило по трудово, служебно или др. правоотношение, независимо дали е било пенсионер или не. КС